Growit

S našim on-line magazínom môžete obdivovať prírodné krásy na opačnom konci sveta aj módne prehliadky v Miláne, a to z pohodlia vášho gauča v obývačke.

Prenajímate svoj byt?

A v dnešnej dobe prenájom svojho bytu určite neoľutujete. Vysoké ceny nehnuteľnosti a vysoké úrokové sadzby na hypotékach nútia čoraz viac ľudí bývať v podnájme a na vlastné bývanie zabudnúť. Podnájom nie je zo začiatku ľahký ako pre nájomcu tak ani pre vlastníka bytu. Hneď na začiatku je dôležité stanoviť si všetky kritéria a podmienky, aby neskôr nedošlo k nedorozumeniam. Pri prenajímaní bytu nie je dôležitá iba mesačná výška prenájmu. Prenajímanie bytu má aj iné úskalia, ktoré by mali obidve strany odsúhlasiť ešte na začiatku a takisto právne ošetriť. Preto je najlepšou voľbou vytvorenie zmluvy o podnájme.

dohoda

Zmluva o podnájme bytu by mala samozrejme udávať informácie o vlastníkovi bytu ako aj nájomcovi. Tiež je dôležité, aby bol v zmluve uvedený presný aktuálny stav nehnuteľnosti a to aj spolu so zariadením, ktoré v byte ostáva. To chráni vlastníka bytu pred prípadným poškodením spotrebičov či zariadenia. V zmluve musí byť udaná taktiež mesačná splátka za užívanie bytu a deň splatnosti. Vlastník bytu má nárok na úrokovú sadzbu, v prípade, že platba, ktorá bola na začiatku dohodnutá k určitému dňu, bude meškať. Vlastníkovi aj nájomcovi by malo záležať aj na vysporiadaní preddavkov za energie. Pri využívaní bytu môžu nastať dve situácie. Buď máte nedoplatok alebo preplatok. Vo väčšine prípadov je nájomca ten, kto platí nedoplatok v prípade vyššej spotreby, ale takisto dostane naspäť aj preplatok, v prípade úspory.

zmluva

Aby bola zmluva o podnájme bytu platná, musí byť podpísaná vlastníkom bytu aj nájomcom. Na to, aby vám však zmluva prešla aj právne, musíte byt registrovaný aj na daňovom úrade a mať pridelené DIČ. Ináč prenajímate byt načierno a v prípade problémov s nájomcom vám nepomôže vymáhať nedoplatok, aj keď máte zmluvu, ani polícia. Celú zmluvu o podnájme bytu https://ezmluva.sk/zmluvy/zmluva-o-podnajme-bytu ako aj viac informácií získate na ezmluva.sk