Growit

S našim on-line magazínom môžete obdivovať prírodné krásy na opačnom konci sveta aj módne prehliadky v Miláne, a to z pohodlia vášho gauča v obývačke.

Vyrábame na záhrade sklad dreva

Rozhodli ste sa rázne zakročiť ohľadom platieb za energie a zbavujete sa plynového kotla alebo elektrokotla? Pri súčasných cenách za elektrickú energiu a zemný plyn sa nie je čomu diviť, a nie ste sami, kto sa takto odhodlal situáciu riešiť. V súčasnej dobe je stále najlacnejšie vykurovanie drevom v krbe či krbových kachliach, a ak zabudujete súčasne s tým aj kúrenie do podlahy, bude to veľmi komfortné a príjemné aj pre vaše bosé chodidlá.

palivové drevo

Na vykurovanie drevom je však potrebné mať sklad dreva alebo drevník. A ten si môžete vyrobiť sami, nie je to nič ťažké a vystačíte s jednoduchým ručným či elektrickým náradím. Musíte začať výkopovými prácami a betonážou obvodového venca alebo základovej dosky, kam zabetónujete oceľové vzpery, a na ne potom uchytíte drevenú konštrukciu. Tú budú tvoriť borovicové alebo smrekové trámy, ktoré spevníte obvodovým plášťom z drevených vodorovných lát, pokladaných mierne cez seba.

sklad dreva

Na výstavbu drevníka bude potrebný konštrukčný spojovací materiál, najlepšie nerezové skrutky. Nerezová oceľ je na tieto účely úplne ideálna, pretože nekoroduje za žiadnych okolností a vďaka tomu sa vám konštrukčný spoj ani po niekoľkých rokoch nerozpadne. A pokiaľ ošetríte drevo vhodnou lazúrou, potom by mal drevník slúžiť svojmu účelu desiatky rokov. Z praxe vieme, že takéto stavby z dreva bývajú stále v dobrom technickom stave aj štyridsať rokov.

Môže sa vám potom stať, že akonáhle bude hotový drevník, pustíte sa do výstavby záhradnej pergoly alebo altánku, alebo budete deťom stavať pieskovisko a záhradný domček a práca s drevom vás potom bude baviť a napĺňať šťastím. Stavebné rezivo je možné získať aj z polomov či vývratov, takže pokiaľ sú ľudia rozumní, nemusia kvôli tomu rúbať zdravé stromy. Všetko záleží na prístupe a ochote mať k prírode kladný vzťah, nie iba o ekológii hovoriť a nič konkrétne pozitívne nerobiť.